Alkohol, depresja, choroba

Mentoring, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Deskorolka zamiast papierosa
Następny wpis
Алкоголь, депрессия, болезнь

Kto z Was urodził się liderem, a kto nauczył się nim być w trakcie swojego życia?

Ja na przykład jestem pewna, że to, co dzieje się w pracy i  w życiu, dostarcza nam przykłady, z których uczymy się, jak być dobrym szefem. W artykule piszę o trudnych przypadkach, z którymi się zetknęłam w ciągu 12 letniej kariery zawodowej i wówczas nie wiedziałam jak postąpić. Alkohol, depresja, ciężka choroba i śmierć w rodzinie.

Alkohol

Jest pracownik, o którym krążą plotki, że jest alkoholikiem.  W pracy nikt tego nie zauważa, ale kiedy człowiek wraca do domu albo jest na spotkaniu integracyjnym nie stroni od alkoholu. Personel to widzi. Jakie działania Ty byś podjął w takim przypadku?

Depresja

Pracujesz w zespole z kimś, kto czuje się beznadziejnie lub bezwartościowo, ma niską samoocenę lub poczucie winy. Z kimś kto przez większość czasu czuje się bardzo zmęczony, ma częste objawy fizyczne, takie jak bóle głowy lub brzucha, regularnie i często płacze lub nie dba o siebie. Co jako lider byś zrobił w takiej sytuacji?

Ciężka choroba pracownika lub śmierć w rodzinie

Co zrobisz, gdy ktoś w rodzinie Twojego kolegi z pracy umiera lub w jego najbliższej rodzinie pojawia się poważna, zagrażająca życiu choroba?

Czy jako liderzy rodzimy się z odpowiedzią na te trudne sytuacje….? Osobiście myślę, że nie.

No dobrze a co można zrobić w takiej sytuacji

Ważnym pierwszym krokiem jest stworzenie środowiska, w którym ludzie czują, że mogą bezpiecznie i swobodnie rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym.

My, liderzy, możemy zwrócić się do takiej osoby i zapytać:

– O czym myślisz?

– Czy jest Ci ciężko?

– Widzę, że coś jest nie tak.

Rozmowa na tak delikatne tematy może być trudna. I chociaż lepiej jest, aby to profesjonaliści zapewniali stałe wsparcie takiej osobie, to kierownicy i liderzy mogą również zachęcać pracowników do mówienia o problemach i proszenia o pomoc. Nie musisz mówić im, co mają robić, ani sugerować rozwiązań, po prostu znajdź czas i przestrzeń, aby ich wysłuchać.

W drugim kroku, jeśli pracownicy proszą o pomoc, pomóż. Finansowo, ze skierowaniem do lekarza, ze wsparciem psychologa, poproś o pomoc kogoś z działu kadr, skieruj na specjalną infolinię.

Istnieje wiele możliwości.

I jak? Po tym, co przeczytałeś. Czy urodziłeś się przywódcą i czy wiedziałbyś, jak się zachować? Czy może, tak jak ja, musiałbyś przejść przez takie przypadki, aby wiedzieć, jak prawidłowo radzić sobie z takimi problemami?

#AgnieszkaMP #coachingirekrutacja #kryzys #depresja #alkohol

 

Odczuwasz strach przed zmianą pracy? Pomogę Ci go przezwyciężyć

Zmiana pracy może być stresująca, ale nie musisz tego robić samodzielnie. Pomogę Ci pokonać strach przed zmianą pracy i znaleźć nowe, lepsze możliwości zawodowe. Skontaktuj się ze mną!