Depresja

Aktualności, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Szef vs płeć
Następny wpis
Darmowy webinar

Statystycznie nawet 2 na 10 pracowników ma zaburzenia psychiczne.

#Depersja – choroba, o której się nie mówi, a już na pewno nie w miejscu pracy. Pracownicy o niej nie rozmawiają nawet z rodziną a po pomoc sięgają, kiedy jest już naprawdę źle. Zostaje długie leczenie i hospitalizacja.

Z drugiej strony brakuje profilaktyki i informacji jak zachować się wobec chorego pracownika, kolegi, podwładnego, szefa. Współczuć, udawać, ze się nie widzi? Zwalniać?

A praca ma działanie terapeutyczne, chory widzi i rozmawia z ludźmi, ma na coś wpływ, jest powtarzalność, która pomaga chorym na depresję. Niestety nie wszyscy mogą wrócić do pracy nawet po terapii. Konieczne są programy aktywizacji zawodowej, uwzględniające możliwości każdego chorego.

Tymczasem depresja to nie choroba Polaków (raport NFZ). W 2017 roku Polska była krajem w Europie o najniższym odsetku chorych na depresję (2,8 % populacji, a średnia dla UE – 4,2%.) Jednak dane NFZ mówią o leczących się na fundusz a nie prywatnie. Potwierdza to #WHO – według którego Polska zajmuje 4-te miejsce pod względem liczby chorych na tle innych krajów UE.

#Bankier.pl #WeronikaSzkwarek