Metoda 5 WHY pomoże Ci samodzielnie rozwiązać problem!

W coachingu podczas spotkania coach zadaje mnóstwo pytań, przede wszystkim pytań otwartych – jak, dlaczego, po co, w jaki sposób, kto, gdzie itd. Można powiedzieć, że drąży, aż klient dojdzie do sedna sprawy.

Jeśli chciałbyś samodzielnie pogłowić się nad problemem, jaki stoi przed tobą, np. zmiana pracy, założenie biznesu lub inna wymagająca analizy sytuacja, możesz zastosować bardzo prostą metodę zwaną Metoda 5 why (z ang. 5 dlaczego). Twórcą tej metody jest Sakichi Toyoda i jest ona na tyle skuteczna, że ma zastosowanie także w Kaizen.

 Metoda pozwala na wykrywanie przyczyn problemów. Zadawanie kilku pytań „Dlaczego?” pozwala dojść do źródła zakłóceń, zbadać ich przyczynę i skupić się na skutecznym rozwiązywaniu. Dzięki zadawaniu pytań „Dlaczego?” problem staje się zrozumiały, przez to łatwiej i szybciej możemy go wyeliminować.

 Podam przykład, żeby lepiej pokazać o co chodzi. Załóżmy, że do jakiegoś czasu nosisz się zamiarem rozpoczęcia własnej działalności, w której oferujesz usługi opieki nad zwierzętami, kiedy właściciel ma wakacje. Masz nawet plan w szufladzie, ale nic z tym dalej nie robisz. Odkładasz z dnia na dzień.

Może sam dla siebie przeprowadzić poniższa rozmowę.

·      Pytanie 1: Dlaczego nie zakładam własnej firmy?

Odpowiedź: Ponieważ bardzo się boję, że mi się nie uda.

·      Pytanie 2: Dlaczego uważam, że mi się nie uda?

Odpowiedź: Bo moi bliscy mówią mi, że to bardzo trudne i wiele małych firm upada.

·      Pytanie 3: Dlaczego twoi bliscy mówią, że to trudne i firmy upadają?

Odpowiedź: Może dlatego, że nie chcą, bym podjął ryzyko i robił to, co do tej pory, bo się o mnie martwią.

·      Pytanie 4: Dlaczego się o mnie martwią?

Odpowiedź: Może dlatego, że nie wiedzą dokładnie, jaki mam pomysł na biznes i jak będę na nim zarabiać. Jak będzie to wszystko wyglądało.

·      Pytanie 5: Dlaczego osoby mi bliskie nie wiedzą, co chcę dokładnie robić i w jaki sposób będę na nim zarabiać?

Odpowiedź: Bo im nigdy nie pokazałem szczegółowego pomysłu i planu, a jedynie mówiłem, że chciałbym przejść na swoje…

 I to ostatnie stwierdzenie jest punktem wyjścia do działania. Należy pokazać rodzinie, o co chodzi w pomyśle na biznes tak, aby zminimalizować obawy najbliższych i zyskać potrzebne wsparcie.

#sposobnakariere #AgnieszkaMP #coaching #praca #5WHY #biznes

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.