Cięcia kosztów przez CFO

Aktualności
Poprzedni wpis
Darmowy webinar
Następny wpis
W pracy na wesoło

Prawie dwie trzecie dyrektorów finansowych (CFO) w Polsce twierdzi, że epidemia nie zakłóciła płynności finansowej w firmach. Mimo to aż 90 % uważa, że nadal będą koncentrować się  na redukcji kosztów.

W badaniu #Delloitte (marzec/połowa maja) udział wzięło 309 dyrektorów finansowych z 6 krajów Europy Środkowej. Finansiści trzymają rękę na pulsie każdej firmy, dlatego warto zobaczyć się co mają do powiedzenia.

Inflacja

Przewidywany wskaźnik inflacji  w Polsce to 5,2%, a w strefie euro 3,3%. Jesienią 2019 roku proporcje wynosiły 3,3 % dla Polski i 1,8 % dla strefy euro. Polscy CFO okazali się najbardziej pesymistyczni, jeżeli chodzi o wskaźnik inflacji.

Rentowność

Rentowność, marże operacyjne oraz wydatki inwestycyjne w firmach zmaleją. Wzrost tych wskaźników przewiduje zaledwie 8 do 13 % badanych.

Zatrudnienie

W przypadku zatrudnienia na jednakowym poziomie znajduje się liczba głosów przewidująca jego niezmienność (47%), jak i spadek (45%). Wzrost deklaruje jedynie 8%, co jest o tyle istotne, że jeszcze jesienią ubiegłego roku taką możliwość wskazywało cztery razy więcej badanych.

Redukcja kosztów

To kluczowa strategia najczęściej wybierana przez CFO z Polski – taką odpowiedź wybrało aż 50% ankietowanych.

Link do całego badania TUTAJ.