Wiele osób pyta mnie, jak godzić pracę z życiem rodzinnym, tym bardziej gdy jest się szczęśliwym posiadaczem gromadki dzieci. Nie jest to łatwe, ale możliwe – piszę to na swoim przykładzie. Są dwa aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę: samozaparcie, dyscyplinę i dobrą organizację czasu a z drugiej strony wsparcie z zewnątrz – rodziny i firmy.

Organizacji można się nauczyć, rodzina… cóż tu bywa różnie, ale firmę wybrać można. Do rąk wpadł mi niedawno raport dotyczący Odpowiedzialności Rodzinnej Biznesu, który w Polsce koordynowany jest przez Fundację Humanities przy wsparciu Pracuj.pl. Wyniki raportu mile mnie zaskoczyły. Otóż okazuje się, że polscy pracodawcy są bardziej skłonni do ustępstw na rzecz młodej mamy (albo taty), które pomogą połączyć życie zawodowe i rodzinne. Lepiej wypadamy w obszarze elastycznych godzin pracy, pracy na część etatu (różnica między 29% a 17% na korzyść polskich pracodawców) i pracy zdalnej, gdzie aż 55% polskich firm oferuje takie rozwiązanie vs zaledwie 23% firm zagranicznych. Raport podkreśla także dużą rolę przełożonego, który może przychylnie spojrzeć na młodych rodziców. W skali świata zdecydowanie korzystniej w tej strefie wypadają kobiety managerowie. Wyżej oceniono ich wsparcie emocjonalne, zarządzanie polityką prorodzinną i postawy oraz zachowanie.

Oczywiście nie wszędzie jest tak kolorowo i raport wyraźnie to podkreśla, jednak na przykładach widać, że można zaleźć dobrego pracodawcę i “ludzkiego” szefa.

Pełna wersja raportu dostępna tutaj