Mężczyźni są zestresowani, gdy ich żony zarabiają więcej niż oni…. To albo nie w Polsce, albo nie na LinkedIn.
Na wiosnę tego roku przeprowadziłam mały quiz z zapytaniem na LinkedIn, czy faktycznie problemem jest dla którejkolwiek z płci, kiedy mężczyzna zarabia mnie od kobiety. Jak widzicie z głosowania prawie pięciuset osób zdecydowana większość kobiet i mężczyzn powiedziała, że nie ma to znaczenia.
Komentarze były przeróżne. Najwięcej było takich, że jeśli to jest problem to związek jest raczej nie udany. Niektórzy pisali, że czuli się z taką sytuacją źle w przeszłości „ale dorośli” i zrozumieli, że w życiu różnie bywa. Inni mówili, że jako panowie chcieliby zarabiać więcej, ale nie kosztem obniżenia wynagrodzeń pań, tylko podwyższeniu swoich zarobków. A część dziwiła się, czemu w ogóle takie pytanie zadaję. I z tego ostatniego komentarza zrodził się ten artykuł.
Jak się okazuje były już badania na ten temat w Stanach Zjednoczonych (na pewno lepsze niż moje i na pewno doskonalsze statystycznie ze średnimi ważonymi…itd.) Wg pierwszego badania U.S. Census Bureau z 2018 r. w co czwartym heteroseksualnym małżeństwie kobiety zarabiały więcej niż ich męscy partnerzy.
Kolejne badania przeprowadzone przez University of Bath sugerowały, że taka postać rzeczy ma wpływ na zdrowie psychiczne partnerów – mężczyzn. W badaniu wzięło udział 6000 amerykańskich heteroseksualnych par małżeńskich na przestrzeni 15 lat. Sprawdzano jak ta zmiana wpłynęła na zdrowie fizyczne i psychiczne, satysfakcję z życia i związki tych osób.
Co odkryto?
Ano to, że mężczyźni czuli się najbardziej niespokojni, gdy byli jedynymi żywicielami rodziny, a najmniej zestresowani, gdy ich partnerki miały 40% udziału w dochodach gospodarstwa domowego. Jednak zgodnie z wynikami badań, w miarę jak kobiety zarabiały więcej, mężczyźni czuli się “coraz bardziej niekomfortową” i zestresowani.
A dlaczego? Bo nawet w Stanach zakodowane w głowach, że mężczyzna winien być żywicielem rodziny.
Mając takie przekonanie, panowie zaczynają czuć się gorzej, a jako osoby mniej chętnie szukające wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, cierpią w samotności.
Jak para, w której to kobieta zarabia więcej a mężczyzna ma z tym problem może sobie radzić?
- Przede wszystkim rozmawiać o tej sytuacji!
- Znaleźć sposób na wyrównanie szans finansowych, tak by każda osoba czuła się wartościowa finansowo w związku np.: mąż może dołożyć się na wakacyjny wyjazd, jeśli żona pokrywa większość codziennych kosztów.
- Wymiana barterowa – jedna osoba (ta mniej zarabiająca) bierze na siebie opiekę nad dziećmi czy gotowanie druga daje wkład finansowy. Ale uwaga. Inne badania pokazują, że kiedy kobiety zarabiają więcej pieniędzy, biorą też na siebie więcej obowiązków domowych.
I teraz po przeczytaniu wyników badań tak się zastanawiam, czy społeczność na LinkedIn jest tak oświecona i dojrzała, czy może nie tak zadałam pytanie…
Do rozważanie w samotności, gdy wpłynie wypłata #polskiład 2:0…
Link do artykułu źródłowego
Planujesz zmianę pracy? Skorzystaj z mentoringu, aby zrobić to skutecznie
Zmiana pracy to ważny moment w życiu. Z moją pomocą możesz przejść przez ten proces pewnie i świadomie. Oferuję mentoring przy zmianie pracy, który pomoże Ci w tej zmianie.