Polecam dobrą książkę – Nowa psychologia biznesu – Carol Dweck – książka o tym, dlaczego niektórzy chcą się rozwijać, inni nie, dlaczego jedni nastawieni są na “trwałość” inni na “rozwój”,
dlaczego niektórzy idą w zaparte, a inni są otwarci i nigdy nie stoją w miejscu. Dużo studiów przypadku złego liderowania i bardzo dobrego.
Kilka inspiracji z książki:
  • Kiedy przełożeni zaczynają upokarzać podwładnych, zmienia się atmosfera. Wszystko zaczyna się kręcić wokół tego, aby ich zadowolić. Gdy lider zaczyna pozwalać na to, aby ludzie zajmowali się głównie jego osobą, a nie otaczającą ich rzeczywistością, mamy receptę na mierność – albo coś jeszcze gorszego.
  • Andrew Carniegie powiedział kiedyś: „Chciałbym mieć następujące epitafium: tu leży człowiek, który miał dość rozumu, aby zatrudniać ludzi, którzy wiedzieli więcej od niego. (moja ulubiona inspiracja:)
  • Prawdziwa pewność siebie polega na tym, aby „mieć odwagę, by być otwartym – chętnie witać zmiany i nowe pomysły niezależnie od ich źródła”. Prawdziwej pewności siebie nie wyraża tytuł, drogi garnitur, świetne auto czy kolejna przejęta firma. Uwidacznia się ona w twoim nastawieniu – w gotowości do rozwoju.
  • Większość menedżerów, a nawet dyrektorów generalnych to po prostu szefowie, a nie prawdziwi liderzy. Sprawują tylko władzę, zamiast dążyć do transformacji – własnej, swoich pracowników i całej firmy.

Warto przeczytać:)