Mam taki nawyk, który nie jest dla mnie dobry i przy okazji noworocznych postanowień chcę go zmienić. Tylko jak, żeby było skutecznie i  nie zakończyło się fiaskiem jak ostatnim razem?

Na to pytanie odpowie nam autor książki Siła Nawyku – Charlesa Duhigg, który niezwykle przystępnie i zajmująco wskazuje, że nie da się wykorzenić nawyku, można go jedynie zastąpić-nadpisać innym, lepszym=zdrowszym=przyjaznym dla Ciebie i otoczenia.

Autor opisuje mechanizmy, które sprawiają, że np. sięgamy po kolejnego  papierosa, robimy sobie przerwy w pracy, choć wiemy, że nie powinniśmy, albo dlaczego po raz kolejny sięgamy po ciastko, choć wiemy, że już przybyło nam kilka kolejnych kilogramów.

Wszystko działa za sprawą pętli konkretnego zachowania. Np. palacz widzi paczkę papierosów lub innych palących, jego mózg już zaczyna pragnąć nikotyny, i w końcu palacz nie zastanawiając się długo sięga po papierosa.

Duhigg w swoich rozdziałach opisuje, w jaki sposób przerwać błędne koło, dzięki rozpoznaniu pragnienia, które kieruje nas do zapalenia papierosa oraz nagrody (chwila wolnego od pracy, pogadanka z innymi), która za tym stoi.

Zachęcam do przeczytania, ciekawa i fajna lektura nie tylko dla chcących zerwać z nałogami.