“Przychodzę tu zarabiać pieniądze, nie zdobywać przyjaciół.”

Coaching, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Wystąpienie na I Forum Kształcenia Zawodowego
Następny wpis
Jakie są 3 błędy, które robią osoby które chcą zmiany zawodowej, ale im się nie udaje?

“Przychodzę tu zarabiać pieniądze, nie zdobywać przyjaciół.” “Praca to praca, a przyjaciele to przyjaciele.” “Nie mieszam biznesu z przyjemnościami.” Brzmi znajomo?

To rzeczywistość dla wielu z nas, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez  Glassdoor Bowls™, który postawił ankietowanym proste pytanie: “Czy należysz do obozu ‘Nie potrzebuję przyjaciół w pracy’ czy ‘Potrzebuję przyjaciela z pracy, z którym mogę być sobą’?”

Jakie wnioski wyniknęły z badania:

Odpowiedzi ukazują zróżnicowane podejścia do relacji w miejscu pracy i nie są jednoznaczne.

  • Badania wskazują, że posiadanie przyjaciela w pracy może poprawić szczęście, wydajność i retencję pracowników.  Ludzie są z natury społeczni, a badania pokazują, że posiadanie przyjaciela w pracy (lub kilku) może także pomóc w znalezieniu nowych możliwości zawodowych w przyszłości.
  • Z drugiej strony, przyjaźnie w pracy mogą ją komplikować, zwłaszcza gdy znajomi to szef i podwładny. Polityka firmy może wpłynąć na nasze relacje. Czasem trudno jest wyznaczyć odpowiednie granice między życiem zawodowym a osobistym. Na to wszystko nakłada się też praca zdalna i hybrydowa.
  • Z badani wynika, że wielu pracowników „zdalnych” doświadcza braku możliwości wystarczającego socjalizowania się. Znalezienie sposobu na zdobycie przyjaciół w pracy było wystarczająco trudne, gdy przychodziło się do biura, ale może być prawie niemożliwe, gdy ty i twoi koledzy widzicie się tylko na chwilę na zoom albo teams (i jeszcze bez włączonych kamer).
  • Nie masz tych samych okazji do wygadania się przy kawie, podzielenia się tortem urodzinowym, czy wyjścia na popołudniowe spotkanie po pracy. Choć elastyczne warunki pracy mają swoje korzyści, mogą również sprawić, że pracownicy borykają się z samotnością
  • W mojej ocenie wszystko zależy od osobistej preferencji. Jeśli masz potrzebę socjalizowania się to ją uskuteczniaj. Jeśli łatwiej Ci pracować gdy wyznaczone są wyraźne granice między przełożonym a podwładnym albo w jakikolwiek inny sposób lubisz oddzielać życie zawodowe od prywatnego, to Ci wolno.

Ja mam tylko prośbę by uszanować oba wybory i na siłę nie socjalizować lub piętnować tych co nie chcą. Z drugiej strony nie obgadywać tych co kumplują się „za bardzo”.

Zatem, czy należysz do frakcji poszukującej bliskich relacji w pracy, czy wystarczy Ci stopa koleżeńska?

#kariera #praca #coaching

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.