Styczeń  i luty to czas, kiedy  w mniejszych  i większych  firmach przeprowadza się rozmowy  okresowe z pracownikami. Często,  po takiej rozmowie  zapada decyzja  o wypłacie  premii lub jej braku ((((. Często też, na rok kolejny, układa  się  plan rozwojowy dla pracownika,  aby łatwiej piął się po szczeblach kariery lub żeby nadrobić niedociągnięcia kompetencyjne podwładnego.  I tu jednym z lepszych narzędzi, które pomoże w uzyskaniu awansu lub realizacji innych celów zawodowych, będzie profesjonalny coaching. Pamiętajcie  o tym rozmawiając z szefostwem!

Poniżej kilka praktycznych wskazówek jak przygotować się do rozmowy okresowej:

1. Nie idź na rozmowę z szefem na żywioł, przygotuj się. Dzięki temu pokażesz, że Ci zależy i rzetelnie oraz poważnie podchodzisz do swojego rozwoju. Po drugie będziesz lepiej przygotowany do rozmowy, w przypadku, gdyby ocena okazała się mało sprzyjająca.

2. Weź notatki ze sobą, które pozwolą Ci powoływać się na fakty. Weź notes, w którym zapiszesz informację zwrotną  ustalenia ze spotkania.

3. Przed spotkaniem wynotuj sobie wszystkie osiągnięcia, jakie udało Ci się zrealizować w ciągu roku. Jeśli w firmie występują kompetencje, dopasuj te osiągnięcia do kompetencji, lub założonych rok wcześniej celów.

4. Zastanów się nad obszarami pracy, które nie poszły Ci najlepiej i jakie wnioski wyciągnąłeś na przyszłość z tych doświadczeń.

5. Możesz poprosić swoich kolegów lub klientów o opinie na temat Twojej pracy. W niektórych firmach używa się do tego specjalnych narzędzi 360, ale Ty możesz skorzystać z maila, albo sam zrobić prostą, darmową ankietę np. www.surveymonkey.com

6. Przemyśl, jakie cele wyznaczysz sobie na rok przyszły zarówno w obszarze rozwoju osobistego, ale też firmy. Niech szef widzi, że bierzesz byka za rogi!

Co w przypadku jeśli to Ty jesteś szefem?

Przygotowujesz się dokładnie tak jak pracownik. Od Ciebie zalezy, czy rozmowa odniesie pożądany skutek, czyli podsumowanie, udzielenie informacji zwrotnej i zmotywowanie pracownika. Pamiętak, że dla wielu z Twojego zespołu, to spotkanie jest czymś, na co czekają i co ich angażuje do dalszej pracy.

Powodzenia!