4 proste porady – kobieta w kontekście kariery zawodowej

Doradztwo rekrutacyjne, Mentoring, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Jak wysokość wynagrodzenia wpływa na Twoje wynagrodzenie?
Następny wpis
Co ile obywają się spotkania coachingowe?

Wiele porad i artykułów ukierunkowanych na sukces zawodowy kobiet często koncentruje się na takich rzeczach, jak stopnie naukowe, podnoszenie kompetencji, szkolenia, czy kursy. Są to działania długofalowe i ważne w planowaniu kariery zawodowej, jednak wymagają mnóstwa czasu i pieniędzy.

A co jeśli potrzebne jest działanie na „cito”. Jak kobiety mogą pomóc sobie „tu i teraz”, aby umocnić swoją pozycję zawodową? Przedstawiam kilka wskazówek, które będą inspiracją do zmiany zachowań i postrzeganiu siebie w kontekście kariery zawodowej.

1. Przestań tyle przepraszać

Zdecydowanie mogę przyznać, że my kobiety, zbyt często mówię “przepraszam”, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Używamy niepotrzebnych przeprosin, próbując zmniejszyć nasze własne osiągnięcia, przygotować się na odrzucenie lub nieco się wycofać, gdy czujemy, że jesteśmy zbyt bezpośrednie lub wymagające. Chociaż z pewnością nie ma nic złego w przepraszaniu, gdy faktycznie zrobiło się coś złego, ciągłe przepraszanie może poważnie zaszkodzić karierze.

Zastanówmy się, czy przepraszanie w każdej sytuacji jest potrzebne? Zrobiłam coś nieodpowiedniego, czy zwyczajnie wymagam, albo proszę i nie ma w tym nic złego.

2. Promuj swoje umiejętności

Jako kobieta pracująca także na własny rachunek wiem z pierwszej ręki, jak ważna jest autopromocja. Ale nawet jeśli pracujesz dla dużej firmy, może to być kluczowa część Twojego sukcesu. „Stety”, albo niestety.

Pokora jest cenna, bo chroni przed pychą i finalnie zapobiega popełnianiu błędów, natomiast nigdy nie powinnaś bać się pokazać swoich umiejętności. Zwłaszcza, gdy Twoje umiejętności mogą przyspieszyć karierę zawodową. Zajmij centralne miejsce, bądź bardziej odważna i daj światu znać, że jesteś niesamowita w tym, co robisz.

3. Unikaj porównywania się do innych

Jest to wskazówka, którą można wykorzystać w każdej części życia, ale jest szczególnie ważna w biznesie. Nie oceniaj swoich umiejętności i sukcesów na podstawie innych. Zamiast odczuwać zazdrość lub użalać się nad sobą, lepiej wykorzystać sukces innych, aby zmotywować się do cięższej pracy.

Pamiętaj, że Twoje osobiste porażki nie świadczą o Twojej wartości ani o umiejętnościach. To co raz nie wyszło, zadziało się w jakimś momencie, w takim a nie innym otoczeniu. Kolejnym razem układ sił będzie inny!

Marnowanie czasu na porównywanie się z innymi ludźmi nie przyniesie nic poza tym, że będziesz smutna i zła. Osobiście porównuję się sama z sobą. Z przed roku, z przed tygodnia. Czy to co sobie zaplanowałam zrealizowałam? Czy jestem z siebie zadowolona? I to mi wystarczy😊

4. Podejmuj ryzyko

Jeśli chodzi o karierę, podejmowanie ryzyka może być szczególnie trudne. Twoja kariera jest źródłem utrzymania dla Ciebie i Twojej rodziny. Brak pracy, równa się brak środków do życia. Zwłaszcza dla kobiety samotnie wychowującej dzieci.

Wierzę, jednak, że odwaga jest nagradzana, a podejmowanie ryzyka w karierze jest jednym z głównych kroków na drodze do sukcesu. Ryzyko można skalkulować i stworzyć scenariusze na „czarną godzinę”. Absolutnie musisz grać, aby wygrać. Wyjdź ze swojej strefy komfortu, skorzystaj z możliwości, na które być może wcześniej nie zwracałeś uwagi. Wielokrotnie bałam się, a mimo wszystko ryzykowałam. Bez tego nie byłabym tu gdzie jestem teraz.

Cztery proste kroki, cztery trudne kroki zarazem. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś – spróbuj, przetestuj, przełam schemat😊 i zobacz jak będziesz czuła się z “nową sobą”.

📒👨🏼🎓📒 Jeśli tematy rozwoju kariery są Ci bliskie (tak na serio😉) zapisz się do mojego newslettera.

Otrzymasz PREZENT – narzędzie, które pomoże Ci uporać się z 4 głównymi powodami blokującymi Cię przed zmiana kariery zawodowej! www.coachingirekrutacja.pl/newsletter

#coaching #praca #kariera #kryzys #biznes

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.