Kobiety są mniej ambitne od mężczyzn

Ambicja maleje nawet bardziej po urodzeniu dzieci, po pozostaniu w domu. Kobiety nie chcą pełnić ról zarządczych wcale nie dlatego, że takich stanowisk nie ma, albo, że mają nierówne szanse w ubieganiu się o nie. Zwyczajnie nie chcą i tyle.

OCZYWIŚCIE TO WSZYSTKO CO POWYŻEJ NAPISAŁAM JEST NIEPRAWDĄ.

Choć, nie zaprzeczycie, że istnieje taki pogląd na świecie. W Polsce także.

Wg badania do którego się dokopałam a do którego link znajdziecie poniżej bardzo jasno wyszło, że kobiety są tak samo ambitne jak mężczyźni. Można powiedzieć od urodzenia. To prawda, że ambicja u kobiet ma różne poziomy, ale zależą one nie od statusu rodzinnego, ale od tego w jakiej firmie kobiety pracują. Tam bowiem, gdzie dawało się kobietom szanse takie same jak mężczyznom poziom ambicji u kobiet był wysoki.

Co to oznacza?

Oznacza to, że ambicja u Panów pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie przez całe życie, podczas gdy u kobiet zmienia się w zależności od wielu czynników, na jakie kobiety są „narażone” w swojej codzienności.

Chodzi tu o wspierające lub sabotujące środowisko, możliwości jakie daje pracodawca lub ich brak, pozytywne reakcje otoczenia i rodziny lub odwrotnie. W zależności od tego co kobieta znajduje wokół siebie będzie albo dążyć do awansów i „ścigać się” z mężczyznami albo stwierdzi, że nie warto i odpuści.

Badanie potwierdziło także, że nie ma żadnego znaczenia to czy kobieta posiada dzieci, czy też nie. Dobrą widomością jest także to, że jeśli firma zadba o sprzyjające środowisko to kobiety będą chciały się w takiej firmie rozwijać.

W firmach gdzie stanowiska kierownicze będą wyglądały na możliwe do osiągnięcia, gdzie ich sprawowanie będzie wiązało się jakimś rodzajem frajdy z pracy, kobiety rzucą panom wyzwanie. Z drugiej strony jeśli kobiety dojdą do wniosku, że “walka” o pozycję kosztuje za dużo i nie jest warta wysiłku podejmą racjonalną decyzje o wycofaniu się.

Bardzo chciałam przytoczyć te wyniki, ponieważ sama jestem kobietą ale też coachem kariery i widzę dokładnie to samo co wyszło w tym badaniu. Ambicja nie zależy od płci. Obie płcie mają takie same apetyty na rozwój, podnoszenie kwalifikacji i chęć dokonania czegoś w życiu. Ewentualne różnice wynikają natomiast z indywidualnych predyspozycji, stopnia pewności siebie i motywacji.

Tekst oryginalny

#AgnieszkaMP #coachingirekrutacja #coaching #praca #biznes #kryzys

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.