Co to jest expose szefa?

Expose szefa to narzędzie, które nie tylko wzmacnia autorytet lidera, lecz także zapewnia pracownikom poczucie stabilności. Jest to moment, kiedy menedżer przemawia, przedstawiając cele, wartości oraz plany przyszłych działań firmy czy zespołu. W tym monologu jasno określa się, jakie postawy są niepożądane, a jakie cenione. Dzięki takiemu przekazowi wszyscy w zespole mają możliwość zrozumienia lub przypomnienia sobie istniejących zasad współpracy. Bardzo często expose wygłasza się, gdy ktoś obejmuje nowy zespół.

Ale nie tylko.

Badania pokazują, że ludzie często odczuwają lęk związany ze zmianami, takimi jak nowy przełożony, nowe obowiązki czy strukturalne przemiany w firmie. Te niepewności często prowadzą do negatywnych przewidywań i domysłów na temat przyszłości. W takich momentach wartościowym narzędziem jest właśnie menedżerskie expose. Stanowi ono wsparcie podczas istotnych ZMIAN, zarówno na poziomie organizacji, jak i wewnątrz zespołu. To narzędzie, które ma moc wprowadzenia takich zmian. Wg mnie narzędzie bardzo niedoceniane.

Jakie punkty można zawrzeć w expose?

Na przykład:

  • Kim jestem zawodowo/rodzinnie
  • Przedstawienie co jest dla mnie ważne (opis kluczowych wartości i oczekiwań)
  • Pokazania, jak lubię współpracować
  • Przedstawienie nowej osoby w zespole
  • Przekazanie, jak lubisz się komunikować, że jesteś otwarty na informację zwrotną (o ile jesteś rzecz jasna…)
  • Wskazanie nowej drogi w firmie, nowego podziału pracy, nowej strategii

Przed wygłoszeniem expose powinieneś przygotować się na trudne pytania, bo takie na pewno padną: co z nami będzie, co się zmieni etc.…

Planując swoje expose pamiętaj, aby mówić krótko i na temat. Opowiadaj klarownie, bez zbędnych ozdobników. Przygotuj się tak by pozostawić jak najmniej wątpliwości. Po spotkaniu można spisać krótką notatkę i rozesłać do wszystkich. Pracownicy mogą być w szoku… i nie przyswoić tego co chciałeś przekazać.

W kolejnych dniach po objęciu zespołu bądź proaktywny i wywiązuj się z danego słowa i ustaleń. Spotkaj się z każdym jeden na jeden, dając się poznać od dobrej strony.

#doradcazawodowy #praca #kariera #coachkariery #AgnieszkaMP #doradcapersonalny #Gallupe #CliftonStrengths34

 

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.