Język a wynagrodzenie

Doradztwo rekrutacyjne
Poprzedni wpis
Poszukiwane zawody
Następny wpis
Mamo idę do pracy

Zastanawiałeś się jak wagę w Twoim wynagrodzeniu stanowi język obcy?

Każde stanowisko to oczywiście szereg kompetencji, które wpływa na jego wycenę. Jedną z tych składowych jest oczywiście znajomość języka innego niż ojczysty😊

Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, które wpadło mi w ręce pokazuje, że język specjalistyczny czyli poziom C1, daje duże możliwości lepszego zarabiania.

Np. dla władających językiem skandynawskim rynek gwarantuje pensje wyższe o 900 do 2 300 PLN. Nieco mniej otrzyma osoba z francuskim lub niemieckim – od 750  do 2 000 PLN.

Włoski, portugalski lub hiszpański to więcej nawet o 1 500 PLN . Bardzo podobnie ceni się język czeski i słowacki.

Z kolei pracownicy ze znajomością języka niemieckiego na C1 zarabiają więcej – ich mediana to  7 500 PLN. Ci na poziomie A1-A2, zarobią ponad 2 000 PLN mniej.

Najniższy bonus spotka pracowników z językiem rosyjskim – jest to od 500 do 1 000 PLN (smuteczek jak dla mnie☹ bo się go uczę).

Badanie pokazuje także, że warto być wirtuozem wielojęzycznym. W przypadku osób, które świetnie znają angielski i niemiecki mediana zarobków równała się 8 600 PLN. Wyższe wynagrodzenie to także kombinacja języka angielskiego i francuskiego lub hiszpańskiego.

Podsumowując.

  1. Uczmy się języków, ALE nie zapominajmy, że inne kompetencje także są w cenie i dopiero kombinacja wszystkich daje przewagę oraz decyduje na jakich widełkach oprze się nasze wynagrodzenie.
  2. Jako pracodawca pamiętaj, że o ile język na stanowisku nie jest potrzebny a jest to jedynie pewnego rodzaju fanaberia „fajnie jakby umiał” to lepiej rezygnować by płacić jedynie za faktycznie używane kompetencje.