Doradztwo rekrutacyjne, Mentoring, Nauka i samokształcenie

Mamo idę do pracy

Poprzedni wpis
Język a wynagrodzenie
Następny wpis
Dyscyplina a zrzucanie kilogramów

Mamo idę do pracy

Oznajmiła moja 16 letnia córka. I poszła. Zrobiłyśmy razem CV, małżonek zawiózł na rekrutację, jako że niepełnoletnia i skubana pracę dostała. W soboty będzie pomagać w centrum ogrodniczym. Wszyscy trzymamy za nią kciuki.

Czy jako rodzic nie miałam obiekcji? Nie miałam, bo uczy się w miarę ok, ma silną motywację (zbiera na wyjazd do krajów skandynawskich), chce spróbować swoich sił. U mnie pełna zgoda.

Zbliżają się wakacje, długie weekendy. Może i Wasze pociechy będą chciały popróbować swoich sił w „prawdziwej” pracy i zobaczyć ile to znaczy 20 zł na godzinę vs zakup nowego „skina” w grze komputerowej…

Oto kilka wskazówek jakie mogą być dla Was pomocne, kiedy pytanie ze strony córki czy syna padnie:

  1. Osoba do 18 roku życia to tzw. osoba młodociana.

Według przepisów Kodeksu pracy pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 15. rok życia, ale nie ukończyła 18. (art. 190 § 1). Jeszcze do 2018 r. w tej definicji mieścili się pracownicy mający co najmniej 16 lat, jednak dozwolony wiek, od którego można podjąć pracę, został o bniżony.

  1. Jaka umowa?

Umowa – o pracę, albo zlecenie (raczej chętniej wybierane na prace dorywcze). Wolno zatrudniać tylko pracowników młodocianych, którzy ukończyli co najmniej 8-letnią szkołę podstawową oraz przedstawią zaświadczenie od lekarza stwierdzające, że praca nie zagraża ich zdrowiu.

  1. Wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia w ramach umowy-zlecenia ustala pracodawca. Musi przy tym uwzględniać minimalną stawkę godzinową dla zleceniobiorców, która w 2022 r. wynosi 19,70 zł brutto. Jeśli młodociany jest nadal uczniem to u niego brutto=netto.

Natomiast pracownik młodociany zatrudniony na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego ma prawo do pensji stanowiącej część przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej także waloryzowanej co rok.

  1. Jak długo młodociany może pracować?

Czas pracy pracownika poniżej 16. roku życia nie może przekraczać 6 godzin na dobę. Osoba, która ukończyła 16 lat, może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę. Zlecanie nadgodzin lub pracy w porze nocnej jest w wypadku pracowników młodocianych sprzeczne z prawem. Także stróżowanie odpada😊

Dodatkowo jeśli dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny, przysługuje Ci 30-minutowa przerwa.

  1. Gdzie nasze pociechy mogą szukać zatrudnienia?

W miejscach gdzie praca:

  • nie powodują zagrożenia dla zdrowia i życia,
  • nie utrudniają wypełniania obowiązku szkolnego,
  • nie znajdują się w wykazie prac wzbronionych młodocianym.

Także wszelkie sklepy, centra ogrodnicze i handlowe, gastronomia będą ok o ile będą spełniały powyższe warunki.

#AgnieszkaMP #coachingirekrutacja #coaching #praca #biznes

 

Podziel się tym