Model nauki 10%-20%-70%?

Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Gdy już wszystko będę umiał…
Następny wpis
Coaching indywidualny, czy grupowy?

Co oznaczają procenty 10%-20%-70%?

Te procenty to model uczenia się, bardzo popularny w świecie HR, zwłaszcza przy układaniu planów rozwojowych w firmach. Zaraz wyjaśnię o co chodzi i mam nadzieję, że dzięki temu zrozumiecie, z jakiego powodu po jednym szkoleniu wiedza jakoś sama nie zostaje w głowach…

O co chodzi?

70% – to uczenie się przez doświadczenie. Czyli z całego, stu procentowego procesu przyswajania jakiejś wiedzy, aż 70% to praca na „żywym” przykładzie.

Podobnie jak dzieci uczą się poprzez zabawę, wielu dorosłych nadal najlepiej uczy się poprzez działanie. Osobiście mam tak, że dopóki sama czegoś nie wypróbuję, nie przerobię to do mnie nie dociera. Dlatego odwieczna mądrość, że nauka przychodzi przez doświadczenie, okazuje się w dużej mierze prawdziwa!

Zastanów się, kiedy ostatni raz naprawdę zauważyłeś wzrost poziomu swoich umiejętności? Niezależnie od tego, co próbowałeś opanować, Twój sukces był prawdopodobnie wynikiem regularnych ćwiczeń i większego wysiłku.  Uczyłeś się poprzez doświadczenie.

Rzeczywiście, badania pokazują, że osoby uczące się, które aktywnie angażują się w naukę, wykazują dogłębniejsze zrozumienie. Prekursorem nauczania przez doświadczenie był profesor D.A.Kolb.

Testowanie naszych nowych umiejętności w prawdziwym świecie może być przerażające. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy uczymy się pływać, prowadzić samochód czy przemawiać publicznie. Ale ważne jest, aby pamiętać, że często wiele się uczymy, gdy faktycznie działamy.

20% – to tak zwana nauka społeczna

Nauka nie odbywa się w izolacji. W rzeczywistości ludzie są istotami społecznymi. Pragniemy więzi i znajdujemy sposób na wprowadzenie interakcji społecznych do każdego aspektu naszego życia, co prowadzi nas do drugiej części modelu 70:20:10.

Badania pokazują, że uczymy się poprzez nasze relacje, dzieląc się wiedzą, obserwując innych.

„Social learning” to wspólne rozwijanie się poprzez obserwację, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi od innych osób np. w środowisku pracy. Niezależnie od tego, czy próbujesz opanować swoją codzienną pracę, czy podejmujesz nowe obowiązki, naturalne jest, że prosisz o pomoc i dzięki temu się uczysz. W tym miejscu przydatny jest mentoring, konsultacje, coaching, odwrócony mentoring.

10% – formalne uczenie się

Chociaż stanowi tylko 10% naszej nauki, szkolenie formalne jest istotną częścią każdej strategii uczenia się. Stanowi ono podstawę edukacji w danej dziedzinie. Weźmy na przykład naukę jazdy samochodem. Aby odnieść sukces, musisz najpierw zrozumieć zasady ruchu drogowego i teorię, która wspiera Twoje rosnące umiejętności praktyczne. Nauka formalna to teoria i fakty, na których opiera się nauka nieformalna.

I tu nawiązuje do początku artykuły, dlaczego samo odbycie szkolenia nie zagwarantuje, że czegoś się nauczysz. To jedynie 10% z całego procesu uczenia się. Jeśli nie wykorzystasz tej wiedzy w praktyce, nie będziesz wspierał się pomocą innych osób to odniesienie sukcesu w dziedzinie, jaką przyswajasz jest stosunkowo małe. Niestety.

Warto pamiętać o tym modelu gdy podejmiesz próbę nauki na przykład języka obcego. Lekcja to najwyżej 10%+20%. Reszta to już czysta praktyka😊

Przy okazji. Jeśli chciałbyś nabyć 10% wiedzy z zakresu „JAK bez strachu dokonać zmiany w karierze zawodowej”, przyjdź na mój bezpłatny webinar 6 lipca o godzinie 19:00.

  • W ciągu 60 minut pokażę Ci jak pokonać strach i obawy przed zmianą.
  • Zademonstruję praktyczne narzędzia.
  • Omówię przykłady własne i moich klientów.
  • Otrzymasz PREZENT, który będzie dla Ciebie inspiracją i pomoże podjąć decyzję o zmianie kariery zawodowej!

Nie może Cię zabraknąć zapraszam!

LINK do zapisu znajdziesz TUTAJ https://webinar.webtolearn.io/278-008-590

 

#sposobnakariere #AgnieszkaMP #coaching #kryzys #biznes #praca #kariera

 

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.