Przywództwo sytuacyjne Blancharda

Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Jak nauczyć się języka obcego
Następny wpis
Co nieco o prokrastynacji:)

Co to jest „Przywództwo sytuacyjne Blancharda”

Dla mnie osobiście to podstawa, bycia liderem. To jak tabliczka mnożenia, to jak alfabet, to jak „elementarz” Falskiego. Nie ma zarządzania, bez znajomości działania przywództwa sytuacyjnego.

Prawie 17 lat temu, kiedy obejmowałam swój pierwszy w życiu zespół, jedna dobra dusza pomogła mi podnieść kompetencję w tej materii. Pamiętam słowa koleżanki: „Agnieszka, to jest jak Biblia, musisz poznać te style i ich używać, jeśli chcesz być dobrym managerem”.

Dziś chcę przypomnieć o tej właśnie podstawie.

Przywództwo sytuacyjne Blancharda to podejście do zarządzania i kierowania ludźmi, które zostało opracowane przez znanego amerykańskiego autora i konsultanta, Kennetha Blancharda. Ta teoria zakłada, że istnieje wiele stylów przywództwa, które mogą być skuteczne w różnych sytuacjach, i że dobry lider potrafi dostosować swój styl do okoliczności i potrzeb swojego zespołu.

Kim był Blanchard?

  1. Kenneth Blanchard był znanym amerykańskim autorem, konsultantem i prelegentem z dziedziny zarządzania i przywództwa.
  2. Urodził się 6 maja 1939 roku w Orange, New Jersey, USA, i zyskał rozpoznawalność dzięki swoim książkom na temat zarządzania.
  3. Współpracował z wieloma ekspertami z dziedziny biznesu i psychologii, co przyczyniło się do rozwoju jego teorii przywództwa.
  4. Blanchard jest znany przede wszystkim ze swojej bestsellerowej książki “Jeden minutowy menedżer”, która ukazała się w 1982 roku i zdobyła ogromną popularność.

Przywództwo sytuacyjne Blancharda – Czym jest?

  1. Przywództwo sytuacyjne Blancharda opiera się na założeniu, że nie ma jednego idealnego stylu przywództwa, który pasuje do każdej sytuacji.
  2. Liderzy powinni dostosowywać swoje podejście wobec swoich współpracowników i okoliczności, aby osiągnąć najlepsze wyniki
  3. Teoria Blancharda definiuje cztery podstawowe style przywództwa: dyrektywny, coachingowy, wspierający i delegujący. I tu UWAGA, bardzo niewielu liderów u mnie i chce wykorzystywać wszystkie 4 style, 2-3 to już rewelacja.
  4. Wybór odpowiedniego stylu zależy od poziomu umiejętności i zaangażowania członków zespołu w danej sytuacji.
  5. Przywództwo sytuacyjne Blancharda podkreśla znaczenie komunikacji, motywacji i zrozumienia potrzeb pracowników.
  6. Zdaniem Blancharda, liderzy powinni również dbać o rozwijanie umiejętności swoich współpracowników i pomagać im w osiąganiu celów. Po to właśnie stosują 4 style zależnie od sytuacji i poziomu kompetencji człowieka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ja dałam sobie radę obejmując stanowiska liderskie przeczytaj książkę SPOSÓB NA KARIERĘ (format papier, audiobook, elektroniczna). LINK do sklepu:
https://lnkd.in/dJaNAfKM

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.