Magiczne 10 lat? 

Ile lat w jednej firmie to jeszcze okej, a ile to już zastój i kłopot ze znalezieniem pracy? Ostatnio trafiło do mnie kilku Klientów z dość długim stażem w jednej firmie, chcą zmienić pracę, są pełni zapału, ale przy tej okazji padało pytanie: „Czy mam szansę?”.  I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z mojego doświadczenia i po rozmowach z rekruterami z agencji rekrutacyjnych mogę powiedzieć, że zależy to od charakteru człowieka i postawy oraz od tego, jak jego kariera w danej firmie przebiegała.

1. Człowiek, jeśli jest otwarty na zmianę, elastyczny i faktycznie da szansę nowym metodom pracy oraz kulturze w nowej firmie, nie upierając się jedynie przy formach, jakie stosował w poprzedniej organizacji, da sobie radę w nowej roli i umiejętnie wykorzysta swoją wiedzę (know-how). Słabiej, jeśli uzna, że tylko stare rozwiązania, jakie praktykował (i czuje się w nich dobrze) są dobre, że tylko taki model zarządzania jest jedynym i prawidłowym etc. To prowadzi do frustracji i w końcu rezygnacji z pracy.

2. Można pracować w firmie 10 i 15 i 20 lat, ale na różnych stanowiskach czy projektach. Jeśli, w karierze zawodowej widać rozwój i cykliczną zmianę można być spokojnym o to, że kandydat poradzi sobie w nowej firmie, i że zostanie zauważony przez rekrutera.

Nie oznacza to, że rynek pracy skreśla osoby, które przez 10 lat zajmowały to samo stanowisko, mogą mieć po prostu mniej możliwości i być mniej skłonne do zmian, ale zmiana nigdy nie jest niemożliwa!