Szefem być, ach szefem być. A może niekoniecznie?

Doradztwo rekrutacyjne, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Co to jest expose szefa?
Następny wpis
Jak i po co budować sieć kontaktów w social mediach?

Szefem być, ach szefem być. A może niekoniecznie?

Z moich obserwacji wynika, że ostatnio w biznesie rozkwita nowy trend: kryzys managerski.

Co to takiego? Otóż, młodzi ludzie coraz mniej marzą o tym by zostać kierownikami.

Dlaczego? Bo to ciężka orka proszę pana…

Kierowanie zespołem to nie tylko władza i decyzje, ale też spora odpowiedzialność. Kierownik ma na barkach obowiązek zarządzania ludźmi, rozwiązywania problemów i utrzymania balansu między efektywnością a dobrymi relacjami w pracy. To nie bułka z masłem…

Tytuł menedżera stracił na atrakcyjności. Utrata zaufania do kierownictwa, wzrost statusu specjalistów oraz narastające obciążenia związane z rolą menedżera to główne powody zmniejszającego się zainteresowania tą ścieżką kariery.

Młodzi wybierają karierę poziomą, gdzie mogą skupić się na swoich umiejętnościach, rozwijając się w określonej dziedzinie. Zamiast odpowiadać za innych, wolą robić to, co kochają, bez ciągłego stresu związanego z zarządzaniem ludźmi. A ludzie to problemy. I to złożone.

Co więcej, kariery poziome coraz częściej oferują równie atrakcyjne perspektywy finansowe z podobnym uposażeniem co stanowiska kierownicze. Nie trzeba więc być szefem, żeby dobrze zarabiać. Młodzi dostrzegają tę możliwość i chcą cieszyć się zarobkami bez konieczności przejmowania się managementem i ludźmi.

Oczywiście, kryzys managerski to nie tylko kwestia pieniędzy. Młodzi ludzie chcą też mieć czas dla siebie. Bycie kierownikiem to często praca po godzinach, ciągłe podejmowanie decyzji i zarządzanie problemami nawet po wyjściu z biura. Kariera pozioma w moim odczuciu daje większa szansę na równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Jeśli ktoś świadomie wybiera zostanie liderem to liczy się też z tym co mu ten pakiet oferuje. Plusy dodanie i ujemne. Doszkalając i dając wsparcie przyszłym kierownikom na pewno zmniejszamy stres objęcia nowego stanowiska i zwiększamy szanse na powodzenie przedsięwzięcia. Rola managera to też ogromna satysfakcja – widzę to po sobie i moich Klientach, którzy managerami się stali. No, ale to musi być świadomy wybór.

#doradcazawodowy #praca #kariera #coachkariery #AgnieszkaMP #doradcapersonalny #Gallupe #CliftonStrengths34

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.