ADHD w pracy

Doradztwo rekrutacyjne, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Workation
Następny wpis
Nauka francuskiego
Agnieszka! Nie traktuj mnie jak chorej. Ja jestem neuroatypowa a Ty neurotypowa i tyle…
Kilka tygodni temu spotkałam się z osobą, która została zdiagnozowana jako dorosły z ADHD. Ponieważ zajmuję się doradztwem kariery ALE pełnię też rolę szefa działu HR chciałam na własne uszy usłyszeć z czym mierzą się osoby dorosłe w pracy, które maja taką diagnozę. Owszem przychodzą do mnie klienci z podobnymi problemami, ale nigdy nie zadałam sobie trudu spojrzenia na wszystko od strony pracodawcy. Nie zadałam sobie trudu, bo się jakoś o tym nie mówi a i mnie nie było po drodze z tym tematem. Do dziś.
Działy HR coraz śmielej podejmują tematy depresji, alkoholizmu, różnorodności, nawet przekwitania u kobiet a ADHD jakoś stoi z boku i czeka… Dlatego w tej krótkiej publikacji sama dla siebie, ale też dla Was przekazuję kilka informacji z czym mierzy się dorosły zdiagnozowany z ADHD. Co to za „diabeł” i czy da się go okiełznać w pracy.
Najpierw definicje.
Osoba neuroatypowa, neuroatypowość (neuroatypical), NA: nazwa oznacza po prostu “nietypowo działający mózg”, a mózgi mogą działać nietypowo z wielu różnych powodów, takich jak m.in. ADHD, dysleksja, dyspraksja (trudność z planowaniem ruchu) i wszelkie inne odmienności, które sprawiają, że nasze mózgi działają inaczej.
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem neurorozwojowym, które utrudnia funkcjonowanie w wielu obszarach życia i wbrew powszechnej opinii, nie jest to jedynie zaburzenie wieku dziecięcego.  Z ADHD człowiek zmaga się przez całe życie, nie da się go wyleczyć. Zaburzenie to wpływa na całokształt życia, przysparzając trudności w skupieniu uwagi, zapamiętywaniu, kontrolowaniu emocji, śnie itd.
A jak to się przekłada na pracę?
  1. Osoba z ADHD może mieć trudności z dotrzymywaniem terminów. W jej mózgu czas płynie inaczej, to nie złośliwość, po prostu tak ma. Może być tak, że pochłonie ją jakiś jeden temat, któremu całkowicie się odda zapominając o reszcie. Albo zrobi coś na ostatnią chwilę.
  2. Kolejny częsty objaw to łatwość z jaką hałas, dźwięki w biurze typu ekspres do kawy,  czyjeś rozmowy wytrącają taką osobę z rytmu pracy. Momentalnie przestaje pracować, nie może się skupić. Pamiętam podczas mojej rozmowy z koleżanką nagle powiedziała, że przeprasza, ale ten hałas za oknem jest nie do zniesienia i musi chwilę poczekać i zebrać się w sobie. Ja słyszałam ledwo, ledwo jakiś szmer z sąsiedniego bloku obok a słuch ma bardzo dobry…
  3. Inny aspekt to nadmierna ruchliwość. Jedna czynność na raz to za mało. Siedzenie w jednej pozycji to męka…
Osoby z ADHD często bywają oceniane jako leniwe, roztargnione, niezorganizowane… I wiem po sobie, jak, mi człowiekowi który jest przeciwieństwem wszystkich tych cech, trudno to zrozumieć. Z drugiej strony osoby z ADHD mają ogromny potencjał! Ogromna kreatywność i niesztampowe podejście do tematu. Wielu sławnych ludzi ma diagnozę ADHD i odnoszą sukces! Kto taki? Na przykład aktorzy Justin Timberlake, Jim Carrey. W Polsce do takich osób należą m.in. Joanna Szczepkowska, Krzysztof Skiba i Szymon Majewski.
Co osoba z ADHD powinna zatem robić by sobie pomoc? Przecież musi zarabiać na życie, jakoś funkcjonować, brać kredyt…tym bardziej, że „to” nie przechodzi.
  1. Po pierwsze brać leki. Pilnować co do minuty ich przyjmowania. Bez tego ani rusz.
  2. Po drugie dostosować środowisko pracy tak by sobie pomóc. Niektóre wskazówki są zadziwiająco proste. Jeśli przeszkadza Ci hałas pracuj rano gdy nikogo nie ma w biurze albo  z domu, chowaj się do sal konferencyjnych, gdzie jest cicho. Jeśli tracisz poczucie czasu, nastawiaj sobie budziki odmierzające czas przeznaczony na dane zadanie. Jeśli masz kłopot z dotrzymywaniem terminów poproś szefa, kolegę by przypominał Ci o terminie kilka razy, nieustannie. Jeśli musisz być w ruchu stój pracując, chodź po biurze gdy rozmawiasz przez telefon…
  3. Po trzecie szukaj pomocy, pogłębiaj swoją wiedzę by lepiej zrozumieć to z czym się mierzysz, nie zadręczaj się. Znajdź podobnych sobie na przykład tutaj https://attentio.org.pl/
A co ma zrobić pracodawca?
Długa droga przed nami działami HR. Ja dziś piszę ten artykuł może kogoś zainspiruje, zachęci do pochylenia się nad tematem. Mi osobiście pomaga strona https://www.additudemag.com/, na której znalazłam wyjaśnienia i wskazówki także do pracy z klientami.
A jak zmierzyć się z tematem gdy przyjdzie do mnie pracownik i otwarcie wskaże na problem i chęć pomocy? Zrobię wszystko by znaleźć najlepsze rozwiązanie dla obu stron.

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać informację z obszaru kariery zawodowej już dziś!  Newsletter | Coaching i rekrutacja

#AgnieszkaMP #coachingirekrutacja #coaching #binzes #praca #kryzys #ADHD #sposobnakariere #HR

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.