Czy rekruterzy lubią listy motywacyjne?

Doradztwo rekrutacyjne
Poprzedni wpis
Sposób komunikowania 4P
Następny wpis
Jak dziecięce traumy wpływają na karierę zawodową?

Oto, co rekruterzy sądzą o listach motywacyjnych😊

❓ ❓ ❓ Czy potrzebuję listu motywacyjnego podczas składania podania o pracę?

To było pytanie, które zadano ponad 13 000 rekruterów z różnych branż w ostatnim badaniu przeprowadzonym na Fishbowl (społeczności online Glassdoor) – USA.

🔈 Ponad połowa respondentów odpowiedziała “nie”, 32% powiedziało “może”, a mniej niż 10% odpowiedziało “tak”. Czyli jak widać listy nie do końca są potrzebne w dzisiejszych czasach. Myślę, że taki byłby rozkład także w Polsce.

🔔 Trochę historii światowej o Liście Motywacyjnym

Przez pokolenia kandydaci do pracy byli informowani, że list motywacyjny to niezbędna część procesu aplikacyjnego. New York Times jako pierwszy użył terminu ”list motywacyjny” w kontekście zatrudnienia w ogłoszeniu o pracę z 1956 roku.

Zastosowanie listu motywacyjnego i CV wzrosło wraz z przesunięciem amerykańskiego rynku pracy z pracy rolniczej pod koniec XIX wieku na pracę przemysłową i biurową pod koniec II wojny światowej. Kandydaci na pracę nagle musieli wyjaśniać swoje wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. W czasach, gdy kandydaci faktycznie wysyłali CV w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę (które zazwyczaj było drukowane w gazecie), list motywacyjny był uprzejmym sposobem powiedzenia: “oto kim jestem, czemu aplikuję”.

Wraz z wzrostem internetowych platform z ofertami pracy, takich jak Glassdoor, Indeed i LinkedIn, podania o pracę nie są już ręcznie sortowane w poczcie – są automatycznie grupowane według ogłoszenia o pracę. W większości firm działy zasobów ludzkich nie są już pierwszym filtrem dla CV; tę rolę pełnią algorytmy (tzw ATSy).

Zdania rekruterów co do listów są bardzo różne. “Zrobię wszystko, aby porozmawiać z kimś, kto poświęcił czas na napisanie listu motywacyjnego” po “Nie znoszę ich, osobiście”.

A JAKIE SA DOBRE STRONY PRZYGOTOWANIA LISTU MOTYWACYJNEGO?

  1. Nawet jeśli pozostanie nieprzeczytany, proces sporządzania listu może pomóc ci uporządkować myśli dotyczące oferty pracy.
  2. Warto również dołączyć list motywacyjny, jeśli musisz wyjaśnić niuanse, które nie mogą być przekazane w CV.

JEŚLI ZDECYDUJESZ SIĘ NA NAPISANIE LISTU PAMIĘTAJ:

  1. Dobry list motywacyjny powinien być krótki – nie dłuższy niż jedna strona
  2. Zanim klikniesz “wyślij”, sprawdź dwukrotnie, czy zwracasz się do właściwej firmy i menedżera rekrutacyjnego.
  3. Każdy list motywacyjny powinien być dostosowany do stanowiska, na które składasz podanie.
  4. Podaj konkretne wymagania zawarte w ogłoszeniu o pracę i krótko wyjaśnij, w jaki sposób Twoje doświadczenie jest z nim związane.
  5. Unikaj ogólników.

Osobiście uważam, że jeśli ogłoszenie nie wymaga załączenia LM to go nie dajemy. Zdecydowanie bardziej rekomenduję zrobić dobre CV. I temu dokumentowi poświecić czas.

#praca #kariera #coaching

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.