Dlaczego nie chce Ci się uczyć? Oto odpowiedź!
Wszystko przez pewną prawidłowość jaką zauważył, nasz rodak psycholog, pan Stanisław Mika. Otóż przyswajanie wiedzy nie odbywa się przez cały czas w takim samym tempie. Jest to pewnego rodzaju cykl…
Cykl prześledzimy na przykładzie. Załóżmy, że chodzi o naukę języka obcego.
1 FAZA – PODDAJĘ SIĘ
W pierwszej fazie uczenie się języka jest bardzo powolne. Wiele osób, z którymi rozmawiam poddaje się już na tym etapie. Wbijają sobie do głowy, że to za trudne, że nie mają talentu i tak dalej. Jednak wkładając trochę wysiłku (i czasu oczywiście), dochodzimy do etapu, kiedy zaczynamy rozumieć o co chodzi w zdobywanej umiejętności.
2 FAZA – WOOOO, DAJE RADĘ, JESTEM GENIUSZEM!
W miarę czasu, proces uczenia zaczyna przyspieszać, zaczynamy „ogarniać” coraz więcej. Jesteśmy z siebie dumni. Bardzo szybko uczymy się nowych umiejętności (na przykład słów), co dodatkowo daje kopa do dalszej nauki. Jest to etap euforii. Wkładamy w naukę dużo wysiłku, ale efekty są bardzo widoczne.
3 FAZA – A JEDNAK NIE JESTEM TAKIM GENIUSZEM
Pod koniec fazy euforii następuje stagnacja i spowolnienie. Efekty nie są już tak spektakularne, pojawia się też zniechęcenie. Jest to faza plateau. Mimo wysiłków nie widać postępów. Zaczynamy się denerwować i frustrować na siebie, bo pomimo wkładanego czasu, mamy brak postępów. To powoduje dodatkowo zniechęcenie. Mamy też poczucie, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości. Ten moment jest BARDZO niebezpieczny dla dalszej nauki. Trzeba go zwyczajnie przeczekać. Jak chorobę.
Żeby przezwyciężyć etap stagnacji, należy dalej mocno i sukcesywnie pracować nad nauką języka. Wiem po sobie, że dokładnie taki etap przeszłam podczas przyswajania języka rosyjskiego. Wiedziałam, że jeśli nie zmienię dotychczasowej metody nauki to nic się nie zmieni. Zmieniłam nauczyciela i z nauki gramatyki przeszłam jedynie na konwersację i to w tematach jakie tylko MNIE INTERESOWAŁY. POMOGŁO.
I dokładnie tak się dzieje, że w fazie plateau może towarzyszyć przejście z teorii na praktykę.
4 FAZA – NO DOBRZE, JEDNAK JESTEM DZIELNYM ZUCHEM
W pewnym momencie, w fazie 4, coś „pyknie” i ponownie zaczynamy zauważać, że nauka przynosi efekty. Następuje faza ponownego wzrostu.
Tych etapów wzlotów i upadków może być nieskończona ilość w danym procesie uczenia się. Tak było też i u mnie po wprowadzeniu zmian. W fazie wzrostu jestem już 3 rok. Nauka nadal mnie fascynuje, widzę postępy co daje radość i dumę. Bardzo cieszę się, że nie poddałam się i nie poległam w FAZIE 1 i 2. Trzeba zacisnąć zęby, poszukać wsparcia u innych, nagrodzić się za trud😊
Jak u Was z motywacja do nauki? Jaka fazy aktualnie?
📒👨🏼 🎓📒 A jeśli tematy rozwoju kariery są Ci bliskie zapisz się do mojego newslettera. LINK www.coachingirekrutacja.pl/newsletter
Otrzymasz PREZENT – narzędzie, które pomoże Ci uporać się z 4 głównymi powodami blokującymi Cię przed zmiana kariery zawodowej!
#sposobnakariere #coaching #kryzys #biznes #praca #kariera