Metoda WOOP!

Aktualności, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Coaching on line się nie uda
Następny wpis
Co to jest kariera?

Co to jest WOOP?

To jest narzędzie poznawczego programowania samego siebie, której twórcą jest profesor psychologii na Uniwersytecie Gabriela Oettingen.

Metoda ta powstała w oparciu o ponad 20 lat badań naukowych nad ludzką motywacją. WOOP to skrót od 4 wyrazów WISH czyli CEL/ŻYCZENIE,  OUTCOME czyli WYNIK, OBSTACLE czyli PRZESZKODA I  PLAN. Naukowa nazwa WOOP to kontrastowanie mentalne z implementacją intencji…

Rozumiem że już wiecie o co chodzi😊

Dobrze. To teraz przełożymy z „angielskiego” na nasze. Metoda WOOP to po prostu sposób który pomaga nam zrealizować własne cele. Czyli w sam raz na początek roku. Metoda ta sprawdza się przy celach mniejszych i większych, krótko i długoterminowych. Może być używana do planowania kariery zawodowej, nauki, nabywania nowych kompetencji albo do realizowania projektów w pracy lub w życiu prywatnym.

Żeby pokazać Wam najlepiej jak ta metoda działa przejdziemy przez poszczególne jej kroki. Od razu muszę powiedzieć że metoda zadziała tylko wtedy kiedy Twoje odpowiedzi będą prawdziwe i uczciwe wobec siebie samego.

Krok 1 czyli cel

Pomyśl o jednym życzeniu, pragnieniu czy celu z życia osobistego lub zawodowego, które stanowi dla ciebie wyzwanie. Albo które chciałbyś zrealizować w określonym czasie (oczywiście podając rok, miesiąc, dzień).

Krok 2 czyli rezultat/wynik

Teraz zastanów się nad tym jaki byłby wynik tego działania. Co przez to osiągniesz? Jakie będziesz mieć korzyści? Pomyśl też o tym, dlaczego w ogóle miałbyś podejmować to działanie. Jakie będą z tego benefity. Zdefiniuj prawdziwą oddziałującą na Ciebie korzyść.

To co jest ważne to to, że korzyść która będzie płynęła z tego celu powinna być Twoją własną korzyścią nie korzyścią, partnerki/partnera,  szefa, czy rodziców. Tylko taka korzyść, którą naprawdę chcesz zrealizować. To coś co będzie budziło iskierkę w oku. Coś co będzie mówiło Ci:  tak kurczę faktycznie chcę to zrobić – to mnie kręci!

Krok numer 3 czyli przeszkoda

Teraz bardzo pragmatycznie wskaż najbardziej znaczące przeszkody. Uwaga przeszkody wewnętrzne które powstrzymują Cię przed spełnieniem Twojego życzenia lub rozwiązaniem tropiącego Cię problemu. Mogą to być nawyki, uprzedzenia, przekonania, myśli, emocje.

W tym momencie warto zaznaczyć że badania pokazują, iż uświadomienie sobie już samych przeszkód czy choćby ich wyartykułowanie, znacznie podnosi skuteczność zrealizowania założonego celu. Można powiedzieć, że to najważniejszy ze wszystkich kroków w metodzie WOOP.

Krok numer 4 czyli Plan.

Na koniec spytaj samego siebie i zastanów się, co konkretnie możesz zrobić aby pokonać te przeszkody i bariery które wymieniłeś w kroku 3.

Należy tutaj bardzo szczegółowo opisać co zrobisz, gdy taka przeszkodę napotkasz. Na przykład  – pojawia się przeszkoda X to wykonam działanie Y, pojawia się przeszkoda A to wykonam działanie B. Autorka tej metody poleca, aby spisać konkretne działanie które będzie bardzo mocne i skuteczne.

Osobiście uważam że wykonanie tej metody będzie efektywniejsze, kiedy wykona się ją ołówkiem na papierze. Jako „wzrokowiec” (widzę to też po swoich klientach), łatwiej nam jest uzmysłowić sobie pewne rzeczy i są one trwalsze kiedy przelewa się je na papier. Oczywiście kto woli wersję elektroniczną można zrobić to na komputerze.

Podsumowując. Wkroczyliśmy właśnie w kolejny rok, wiele osób przy okazji stycznia zakłada sobie różne cele do zrealizowanie, które pewnie w 90 procentach (to są moje własne wyliczenia) nie dochodzą do realizacji.  Może ta metoda będzie w jakiś sposób dla Was natchnieniem, a kartka którą zostawicie sobie na stole przypomni o tym „że coś sobie obiecałem i chcę to faktycznie zrealizować”.

Jaki to będzie cel to już od Was zależy. Czy uporanie się z nałogiem? A może z nadmiarem wagi? A może ze zmianą pracy? A  może poprawienie swoich stosunków w rodzinie, z dziećmi? A może tak jak u mnie napisanie kolejnej książki…

#sposobnakariere #AgnieszkaMP #praca #woop #biznes #coaching

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.