Własna działalność nie taka różowa

Aktualności, Doradztwo rekrutacyjne, Nauka i samokształcenie
Poprzedni wpis
Testy Gallupa – co mi dały
Następny wpis
Sposób komunikowania 4P

CHCESZ PROWADZIĆ WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ? Zanim zaczniesz przeczytaj o ciemniejszych stronach bycia na swoim na moim przykładzie.

Trawa jest bardziej zielona na swoim. Tak mówią. Robisz co chcesz, nikt Ci nie rozkazuje, masz w nosie struktury i polityki firmy. W końcu.

To ja opowiem, jak to wygląda z mojego punktu widzenia.

Jestem w stanie bardzo dobrze porównać etat i swoją działalność, bo jednocześnie przerabiam jedno i drugie już od kilku lat. Za dnia pracuję w firmie, w dziale personalnym. Wieczorami i w weekendy pomagam moim klientom jako coach kariery, doradca zawodowy.

Praca na swoim na pewno daje ogromną satysfakcję. Poprowadzisz firmę tak, jak Ty sobie tego życzysz, a nie tak jak ktoś Ci każe. I to jest fakt.

Natomiast wielu z nas nie dostrzega tego, jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby taką małą firmę prowadzić.

Zrobiłam sobie podsumowanie roku 2023. Co, musiałem zrobić, ilu pozyskać klientów, aby móc zapłacić zusy i podatki.

Przez 12 miesięcy, połowę mojego czasu, przeznaczonego na pracę na swoim zajął mi albo marketing, albo nauka nowych technologii – serwisów i platform.

Wiem to stąd, że każdy takie działanie rejestrowałam sobie w „Excel”, aby zobaczyć, ile czasu będzie mi to zajmowało. Marketing, czyli bycie aktywnym w social mediach to publikowanie 5 razy w tygodniu na takich platformach jak LinkedIn, Facebook, TIKTOK, Google, Instagram, You tube, własna strona.

Do tego dochodzą publikacje w newsletterze. A przecież trzeba robić też zdjęcia oraz filmy, które kolejno należy dopasować do każdej z platform, tak aby były one atrakcyjne dla odbiorcy. Co miesiąc zajmuje mi to około 8-9 godzin. Początki były dużo trudniejsze, bo wszystkiego musiałam się nauczyć…

W tym roku także, po raz pierwszy samodzielnie poprowadziłam webinary. Nie chodzi o samo wystąpienie. To zajmuje 60 minut. Jednak samo przygotowanie, zapraszanie ludzi, marketing, obsługa platformy, dowiedzenie się jak prowadzić webinary, tak, żeby były one atrakcyjne i aby móc sprzedać na nim usługę. Zakup takiej platformy i poznanie jak ona działa, zajęło mi to kilka tygodni.

W zeszłym roku także stworzyłam swój pierwszy kurs online – „Jak przygotować skuteczne CV w 20 krokach”.  Nagranie takiego szkolenia, potem zaimplementowanie go na platformę, której musiałam się również nauczyć, potem umieszczenie tego na platformach międzynarodowych …to są kolejne godziny, dni, tygodnie ciężkiej pracy. To się samo nie wydarzy.

Oczywiście cały czas szukam sposobów, by procesy jakoś zautomatyzować. Jakoś uprosić. Nie stać mnie na dziś by zatrudnić kogoś do pomocy (no oprócz obu córek, które czasami się ulitują i mi w czymś pomogą😊).

Żeby móc skutecznie i wydajnie prezentować się w social mediach, poznałam kilka nowych programów, które pozwoliły mi na sprawniejsze funkcjonowanie w sieci. Na przykład, program, który pozwala zaplanować wysyłkę artykułów w social mediach – PUBLER albo VOICELLA, która pięknie podkłada głosy pod rolki. Wszystkiego, czego się dowiedziałam, dowiedziałam się z YT. Za darmo. To jest moja skarbnica wiedzy, do której też Was odsyłam. Tam znajdziemy odpowiedzi na wiele, wiele pytań.

A rok 2022 to także moja pierwsza książka. Żeby książkę napisać i wydać, też trzeba było zabrać się do pracy. Nie wiedziałam, czym to się je. W szkole tego nie uczuli. Dlatego przeczytałam i obejrzałam z setkę tutoriali na YT, rozmawiałam z kilkunastoma osobami, które książki napisały. Musiałam się dowiedzieć, czego mogę wymagać od wydawcy, a czego nie. Jak zrobić marketing i sprzedaż. To kolejne godziny pracy, której nie widać😊

Po co robię taki rachunek sumienia? Byście zobaczyli, że za własną działalnością kryją się godziny ciężkiej pracy. I to nie pracy z klientami, bo to jest już najpiękniejsze w coachingu kariery. Pozyskanie klienta, opowiedzenie o swojej usłudze też zajmuje dużo czasu.

W firmie (przynajmniej w tej, która w miarę jako tako funkcjonuje i która nie jest patologią), pewne rzeczy możesz skonfrontować. Możesz zderzyć z innymi osobami, omówić. W firmie masz dostępne szkolenia, know-how. W działalności jednoosobowej jesteś sam.

Motywacje na działalności także trzeba znaleźć samemu. Nikt Ci nie powie: „Agnieszka zabierz się do pracy, bo jak nie, to nie będziesz miała klientów”. Jeżeli nie masz w sobie tego ognia i motywacji oraz zapału, to nikt Cię do tego nie zmusi.

Oczywiście pozostaje kwestia urlopów, L4. Na umowie, masz wynagrodzenie na koncie, na swoim trzeba się nagimnastykować…

Trawa, gdzie indziej nie jest bardziej zielona, ona może po prostu inaczej rośnie albo ma inny gatunek. A mówi Wam to ktoś, kto z wykształcenia jest ogrodnikiem😊.

Warto popróbować jednego i drugiego, tak, żeby samemu ocenić. Mnie po kilkunastu latach prowadzenia działalności nadal to cieszy. Mam ogromną frajdę i z powodzeniem łączy 2 etaty ten dzienny i ten wieczorno-weekendowy. Artykuł nie służy przestrodze! Co to to nie. Służy analizie rzeczywistości, tak by dojrzale i świadomie podjąć właściwe kariery i oszacować ryzyko.

Dajcie znać o myślicie w powyższym temacie? Etatowcy? Własne działalności? Zapraszam do dyskusji😊

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Faktycznie, decyzja o założeniu swojej działalności gospodarczej i bycie sobie szefem jest trudna. Warto przeanalizować czy ma się wystarczająco dużo determinacji. Jeśli jest się dobrym w swoim zawodzie to klienci się pojawią ale trzeba też uwzględnić inne czynniki, które komplikują prowadzenie firmy. Ja dużo czasu tracę na przesadnie skomplikowaną księgowość. Jeśli tylko jest możliwość to warto przetestować czy to jest dla nas. Pomocny artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Twoich danych osobowych jest Coaching i rekrutacja Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska z siedzibą przy ul. Mehoffera 23/16, Warszawa 03-131. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i możliwe do wycofania. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.