Aktualności, Nauka i samokształcenie

Edukacja finasowa

Poprzedni wpis
Sprzedaż
Następny wpis
Audiobook

Edukacja finansowa? Nie, dziękuję. 

Pomyślicie, że temat finansów nie dotyczy coacha kariery. Ale po zastanowieniu może jednak bardzo. Dlaczego? Bo myślę, że w 80% społeczeństwa (dane na moje wyczucie) swoje finanse opiera na wynagrodzeniu jakie otrzymuje co miesiąc od pracodawcy, a to już jak najbardziej mój temat.

Kolega w firmie zainspirował mnie do tego by taki temat poruszyć na jednym z webinarów organizowanych w firmie dla pracowników. Inflacja szaleje, wszystko drożeje, ceny energii i surowców. A jeszcze idą święta…

Zaczęłam zagłębiać się w temat, który w sumie nigdy nie wydawał mi się godny uwagi, bo z finansami domowymi radzę sobie w miarę dobrze. ALE, wiem od znajomych, że jest bardzo różnie, a kiedy sytuacja staje się mocno napięta jak teraz to temat budżetu domowego staje się tematem nr jeden.

Tak szukając wsparcia i informacji o temacie znalazłam Dominika Nawrocka, która pomaga ludziom, pracownikom, kobietom i mężczyznom ogarniać tematy związane z budżetami.

Na stronie Dominiki znajdziecie wiele ciekawych informacji o inwestowaniu, budżetowaniu, cięciu kosztów natomiast mnie najbardziej zaskoczyła jedna sprawa, którą wyczytałam w książce Pani Dominiki – cytuję fragment:

„Czy można mieć jakiekolwiek relacje z pieniędzmi? Oczywiście, że tak. Możesz je lubić albo nie lubić. Możesz je chronić albo trwonić. Możesz się ich wystrzegać jak najgorszego wroga albo kochać jak największą miłość swojego życia. Ta relacja układa się w pewien schemat finansowych myśli, zachowań i działań, z jakimi idziesz w dorosłe życie. Jak pewnie się spodziewasz, dużo od tego potem zależy. Odnoszę często wrażenie, że w polskiej mentalności i wychowaniu, jakie wynieśliśmy z domów, przeważają dość skrajne podejścia do pieniędzy. Albo je kochamy, albo nienawidzimy. (…) Na Twój schemat finansowy składa się kombinacja myśli, uczuć i działań w odniesieniu do pieniędzy. Tworzy się on w wyniku swego rodzaju programowania, jakie otrzymałaś w przeszłości, głównie w dzieciństwie”

Da mnie te słowa są inspirujące o tyle, że nigdy nie zastanawiałam się nad korelacją zarządzania funduszami a tym co było w domu, w dzieciństwie. I tu pojawia się pytanie, czy na naukę jak liczyć przychody oraz wydatki nie jest za późno? Może taka sytuacja ekonomiczno-gospodarcza, w której przychodzi nam spędzić kolejne miesiące (a może i lata)  podpowiada nam by na poważnie nabyć takie umiejętności, tak jak uczymy się języka obcego, jazdy na nartach albo kończymy kolejne szkolenie certyfikujące…

Przed nami święta, zakupy, kolejne podwyżki, zima i związane z nią koszty ogrzewania, uważam, że lepszego czasu na weryfikację swoich przywyczajeń w kwestii finansów nie będzie.

Osobiście od tygodnia nadrabiam zaległości, a następne dni poświęcam na lekturę Pani Dominiki. Na pewno też niektóre kwestie omówię dziećmi, bo czym skorupka za młodu nasiąknie….

#AgnieszakMP #coaching #sposobnakariere #praca #firma #biznes #kobietaipieniadze

Podziel się tym